fbpx

Dabiski aromlīdzekļi un sintētiskās smaržvielas

Iepriekšējā mēneša rakstā pastāstījām par dabiskas kosmētikas gatavošanu mājas apstākļos, lai rūpes par skaistumu vienlaikus nenodarītu pāri veselībai. Šomēnes vēlamies turpināt iesākto tēmu un plašāk apskatīt bieži sastopamu kosmētikas sastāvdaļu – smaržvielas, tostarp tās, kuras varam iegūt no dabas un tās, kuras ar cilvēku palīdzību radītas mākslīgi.

Aromātu veidu atšķirība

Kosmētikas gatavošanai izmantotie aromāti var būt dažādi. Kādi no tiem ir 100% dabiski, piemēram, ēteriskās eļļas, turpretī sintētiskās smaržvielas nav sastopamas dabā, jo tiek sintezētas laboratorijā – nereti izveidotas ķīmiski, visbiežāk no naftas produktiem, vai izmantojot dabiskas izcelsmes vielas, kurām mainīta ķīmiskā formula. Jāpiebilst, ka sintētisko smaržvielu izvēle ir bezgalīgi plaša un ar to palīdzību iespējams uzburt teju jebkādu aromātu, tomēr jāņem vērā, ka to ietekme uz cilvēka organismu ilgtermiņā nav labvēlīga un bieži vien izraisa virkni veselības problēmu, kā arī nodara kaitējumu apkārtējai videi.

Aromāta nozīme kosmētikā

Tikai neliels daudzums cilvēku izvēlas kosmētiku, kurai ir neitrāls aromāts – oža ir viena no spēcīgākajām maņām, kam piemīt spēja atraisīt emociju un sajūtu buķeti, tādēļ, lietojot dažādus ķermeņa kopšanas un kosmētikas līdzekļus, vēlamies, lai tie ne tikai sniedz rezultātu, bet arī patīkami smaržo. Tas raisa pozitīvas asociācijas, kas, savukārt, uzlabo noskaņojumu.

Taču kā būtu, ja smarža, ko izjūtam, uzklājot uz ādas krēmu, iedarbotos ne tikai psihoemocionāli, bet arī fiziskā līmenī – pozitīvi ietekmējot organisma darbību, pretēji tam, kādu ietekmi uz to atstāj sintētiskās smaržvielas? Dabas brīnums – ēteriskās eļļas – ir veids, kādā to varam panākt, jo augu izvilkumiem piemīt kā emocijas, tā ķermeni līdzsvarojošs spēks.

Ēteriskās eļļas un to iegūšanas metodes

Ēterisko eļļu izmantošana dabiskas ķermeņa kosmētikas gatavošanā ir teju neatņemams process, jo, kā jau minējām, tām piemīt ne vien patīkama smarža, bet, pateicoties augu dzīvības spēkam, arī labvēlīga iedarbība uz ķermeni, enerģiju un sajūtām.

Ēteriskās eļļas ir 100% dabisks produkts, ko mūsdienās galvenokārt iegūst ar tvaika destilācijas metodi. Šī procesa rezultātā no konkrētām auga daļām (lapas, ziedlapiņas, zari, augļi u.c.) iegūst ēterisko eļļu, turklāt ražošanas laikā rodas vēl kāds blakusprodukts – hidrolāts jeb ziedūdens, kas satur tās pašas vērtīgās īpašības, ko attiecīgā ēteriskā eļļa. Arī to iespējams izmantot ķermeņa, sejas un matu kopšanai.

Kā vienu no senākajām ēterisko eļļu iegūšanas metodēm jāpiemin ekstrakciju ar taukiem – tā tika veikta, uz stikla virsmas izklājot cūku taukus un uz tiem izberot ziedlapiņas. Tauki uzsūca ziedu aromātu, savukārt iegūto produktu lietoja kā pomādi vai smaržas. Šo metodi izmanto arī mūsdienās, taču tā papildināta ar vairākiem etapiem, kā rezultātā tiek radītas absolūtās eļļas jeb absolūti.

Ja tevi interesē aromterapija, dabisku smaržvielu izmantošana kosmētikas gatavošanā vai ēterisko eļļu pielietošana ikdienā, aicinām apgūt programmu “Aromlīdzekļi – dabas spēks” mācību centrā ELISANDA! Uzzini vairāk un piesakies ŠEIT!

Facebook Twitter Google Plus Pinterest